ארמון יוסופוב הוא אחד הארמונות היפים והמפורסמים בסנט-פטרסבורג. המקום היה שייך למשפחת יוסופוב, משפחה של אריסטוקרטים עשירים ומקורבים למשפחת המלוכה. המוזיאון השוכן בתוך הארמון מאפשר הצצה מרתקת לחיי הפאר של אנשי האצולה בתקופת שלפני המהפכה.

קצת היסטוריה

הארמון שבנייתו החלה בשנת 1780, היה שייך במקור לאחייניתו של פטר הגדול. המבנה החליף בעלות מספר פעמים עד שבשנת 1830 נרכש ע”י הדוכס יוסופוב. היוסופובים, שהיו אחת ממשפחות האצולה העשירות ברוסיה, ערכו שיפוץ מסיבי שכלל, בין השאר, נברשות מוזהבות, גימור משיש ורהיטי עץ בעבודת יד. היוסופובים היו אנשי תרבות, ומשכנם החדש כלל אלפי יצירות אומנות נדירות שאותם הציגו לראווה. הדובדבן שבקצפת היה אולם תאטרון פרטי עם 180 מקומות ישיבה שאליו הוזמנו מיטב האומנים להציג בפני המשפחה ואורחיהם. בזכות הפאר וההדר (שלא נפל מזה של משפחת המלוכה עצמה) משכנם קיבל את הכינוי “ארמון”.

תערוכת הרצח של רספוטין

שמו של הארמון, נקשר בין השאר, לאחת מקנוניות הרצח הכי מפורסמות בהיסטוריה הרוסית. גרגוריי רספוטין נולד כאיכר סיבירי פשוט שהפך לנזיר. בהגיעו לסנט-פטרסבורג, רספוטין התפרסם בזכות כוחותיו המאגיים והתקרב מאוד למשפחת המלוכה. פליקס יוסופוב, היה מיודד עם יורש העצר הרוסי הדוכס דמיטרי מבית רומנוב. יחד הם זממו להרוג את רספוטין שצבר לטענתם, יותר מידי כוח והאיים לתפוס את השלטון.

סיפור ליל הרצח מזכיר סרט הוליוודי ממדרגה ראשונה. הקושרים ניסו מספר פעמים להרוג את רספוטין בעזרת ממתקים מורעלים, מכות לראשו ואף יריות בגבו. אך רספוטין גדל הגוף, סירב להיכנע “וקם לתחייה” פעם אחר פעם. לאחר היוודע דבר הרצח, השמועה לגבי זהות הרוצחים פשטה די מהר, אך הם מעולם לא נתפסו או נשפטו. המהפכה הבולשביקית שהגיע זמן קצר לאחר הרצח, הפכה אותו ללא רלוונטי, בעוד ההיסטוריה הרוסית כולה נכתבת מחדש.

המוזיאון כולל תערוכה מיוחדת שמוקדשת לסיפור חייו של רספוטין וכולל שיחזור של ליל הרצח. הכניסה אליה היא בתשלום נפרד ורק עם סיור מודרך.