ראשי > אתרים מרכזיים בסנט-פטרבורג > קתדרלת איסק הקדוש

 

קתדרלת איסק הקדוש, הינה אחד המבנים המרכזיים של סנט-פטרסבורג. כיפתה העצומה שמתנשאת לגובה של 101 מטר הפכה לחלק בלתי נפרד מקו הרקיע של העיר. הקתדרלה נקראת על שמו של קדוש נוצרי בשם איסק שהיה אחד הפטרונים (מגן רוחני) של פטר הגדול. בנייתה ארכה 40 שנה, על אף קשיים הנדסיים רבים ותוכניות שהשתנו ללא הרף. מדובר בכנסייה האורתודוקסית הרביעית בגודלה בעולם ואחד ממוקדי התיירות המרכזיים בעיר.

קצת היסטוריה

המבנה הוקם על פי הוראות של הצאר אלכסדר הראשון, שרצה להקים מבנה מרשים בצורה יוצאת דופן על מנת להאדיר את העיר. במיקום שנבחר עבור הפרויקט כבר עמדה כנסייה קטנה בהרבה ולבנייה קדם תהליך ארוך של הגשת הצעות . לבסוף הצאר אלכנסדר העניק את “הניצוח על פרויקט” לאדריכל צרפתי צעיר בשם אוגוסט מונפרן. לשם בנייתו של המבנה העצום השתמשו בכמויות אדירות של חומר גלם ואף פותחו טכנולוגיות חדשות כדי לפתור אתגרים הנדסיים למשך בעיקר על מנת להעמיד את העמודים העצומים.
הבנייה ארכה 40 שנה משנת 1818 עד שנת 1858. מונפרן, שנפטר זמן קצר לאחר סיום הבנייה ביקש להיקבר בתוך מה שהפך להיות פרויקט חייו, אך בקשתו נדחתה.

במהלך מלחמת העולם השנייה הכיפה הבוהקת כוסתה בצבע על מנת לא לשמש מטרה נוחה להפצצות הגרמנים.

במהלך השלטון הסובייטי, שהתנער מסלי דת, חשיבותה הדתית של הקתדרלה ירדה והיא אפילו הוסבה למוזיאון לאתאיזם. אך לאחר נפילת המשטר הקומוניסטי הקתדרלה חזרה להיות פעילה כניסה פעילה בחלקה האחד ומוזיאון בחלקה האחר.

עיצוב המבנה

המבנה נבנה בסגנון נאוקלאסי בתכנון אופייני לסוף המאה ה-18: מבנה מלבני בעל כיפה במרכזו וחזיתות מקושתות מכל צדדיו. בכל אחת מארבעת הפינות יש מגדל פעמון שכל אחד מהם יכול לשמש כמבנה מרשים בפני עצמו אבל הם מתגמדים מול הכיפה המרכזית. הכיפה מתנשאת לגובה של 101.5 מה שהופך אותה למבנה השני בגובהו בעיר (אחרי מצודת פטר ופול). היא מצופה 100 קילוגרם של זהב טהור. האלמנט עיצובי נוסף ביותר חוץ מהכיפה, הם 112 עמודי גרניט אדום שמקיפים את המבנה. את פנים המסנה מקושת בזהב וב-16 סוגים של שיש וציורי קדושים נוצרים מרהיבים ביופיים. לאחר סיום העבודות הציורים התחילו להתקלף בגלל הלחות ולכן הוחלט להפוך אותם לפסיפסים. עבודת הפסיפס נמשכת עד היום ולרוב לא ניתן להבדיל שמדובר באבנים ולא בציור.

התצפית

לאחר רכישת כרטיס נפרד, ניתן לעלות 262 מדרגות תלולות ולגג המבנה. על הגג ישנה מרפסת מעגלית שממנה נשקף נוף מרהיב של 360 מעלות של כל העיר.