מצודת פטר ופול, היא לב ליבה ההיסטורי של העיר ואחד מסמליה של סנט-פטרסבורג. היא קרויה על שמם של שני קדושים נוצרים פטר ופול (ולא על שמו של פטר). המצודה מוקפת במים מכל צדדיה ובחומת אבן בעלת שש פינות. המבנה הכי בולט במצודה הוא קתדרלת פטר ופול שכוללת מגדל המתנשא לגובה של 122 מטר. המצודה היא אתר היסטורי חשוב בעיר וזוכה למבקרים רבים.

קצת היסטוריה

אבן הפינה של מצודת פטר ופול הונחה ע”י פטר הגדול בשנת 1703, השנה שבה הוקמה העיר סנט-פטרסבורג. בגלל הקרבה לגבול עם שוודיה האויינת, הוחלט שהמבנה הראשון בעיר יהיה מצודה צבאית. מיקום המצודה נבחר על אי מבודד שנקרא “אי הארנבים” שקרוב למקום שבו נהר הנייבה נשפך לים.

המצודה הושלמה בשנת 1720, הרבה אחרי שהשוודים הובסו במלחמה ולמעשה מעולם לא השתתפה בקרב. מאז השלמתה, המצודה שימשה כבית משמר וככלא לאסירים פוליטיים, ביניהם גם בנו של פטר שפנה נגדו אביו.

במהלך מהפכת אוקטובר בשנת 1917, הבולשיביקים השתלטו על המצודה וכל האסירים שהיו מתנגדי שלטון הצאר שוחררו. כיום רוב המבנים בשטח האי הוסבו למוזיאונים אבל עדיין מתקיימים בו אימונים של משמר הכבוד. כמו כן, בבניין אוצר המדינה, הממוקם באי, מדפיסים מטבעות כסף שמשמשות את כל רוסיה.

הקדתרלה

המבנה הכי בולט במצודה הוא קתדרלת פטר ופול. הקתדרלה הושלמה בשנת 1740 והפכה לכנסייה המרכזית של העיר. מעל הכנסייה מתנשא מגדל פעמון שמצופה זהב. בראש המגדל יש שבשבת בצורת מלאך שמחזיק צלב שהפך לאחד הסמלים של העיר. במשך שנים רבות המגדל היה המבנה הכי גבוה בעיר.
בתוך הקתדרלה (שהכניסה אליה היא בתשלום נפרד) קבורים כל שושלת השליטים הרוסיים ומשפחותיהם החל מפטר הגדול.