ראשי > אתרים מרכזיים בסנט-פטרבורג > מוזיאון ההרמיטאז’

 

מוזיאון ההרמיטאז’ היינו אחד המוזיאונים הגדולים והמפורסמים בעולם. מדובר באתר התיירות מספר אחת של סנט-פטרסבורג שמושך אליו מיליוני מבקרים מידי שנה.

המוזיאון כולל 360 אולמות שפרוסים על פני חמישה מבנים. המבנה המרכזי של המוזיאון הוא ארמון החורף ששימש כמעון המגורים הרשמי של משפחת המלוכה. המוזיאון כולל אוסף עצום של מעל 3,000,000 פריטים מכל רחבי העולם וההיסטוריה האנושית. החל ממומיות ממצרים העתיקה ועד ליצירות של מיטב אומני הרנסנס כגון ליאונרדו דוינצ’י ורפאל.

האוסף

האוסף העצום בהרמיטאז’ הוא הגדול ביותר בעולם. אם תרצו לעצור ולהקדיש דקה שלמה לכל פריט, ידרשו לכם כ-10 שנים! המחלקה ההיסטורית כוללת מגוון פריטים מיוון העתיקה, מצרים, רומא והמזרח הרחוק. מחלקת האומנות כוללת אוסף מרהיב של מיטב אומני הרנסנס כגון ליאונרדו דה וינצ’י ורפאל. אוסף ציורי רמברנדט הוא גדול יותר מזה שבמוזיאון רמברנדט בהולנד. אגף האימפרסיוניזם כולל אוסף מרהיב של ציירם כגון מונה, רנואר מתיס ופיקאסו.

קצת היסטוריה

המוזיאון נוסד בשנת 1764 כאוסף פרטי של יקטרינה הגדולה, שהייתה חובבת אומנות מושבעת. עם השנים, הצארים העשירו את האוסף בפריטים שרכשו בכל העולם. ניקולאי הראשון היה זה שהחליט לפתוח את האוסף לקהלה הרחב בשנת 1851. אם זאת, הגדילה המשמעותית ביותר התרחשה דווקא אחרי המהפכה בשנת 1917. הבולשיביקים החרימו והלאימו פריטי אומנות של משפחות עשירות, לטובת הכלל.

ארמון החורף

את בנייתו, שהחלה בשנת 1731, יזמו הקיסרית יליזבטה ואחריה יקטרינה הגדולה. הארמון עוצב בסגנון הבארוק הצרפתי, ע”י האדריכל המלוכתי פרנצ’סקו ברטומלי רסטרלי. מאז 1735 ועד מהפכת אוקטובר 1917, המבנה שימש כמעונם הרשמי של שושלת הקיסרות הרוסית. כל צאר שאף להשאיר את חותמו על המבנה ולאורך השנים הוא עבר אין ספור שיפוצים ואף נוספו לו אגפים חדשים.
כיום, כאשר ימי המונרכיה הרוסית כבר מזמן מאחוריה, המבנה המפואר משמש כמקום ראוי להציג מיטב האוספים של ההרמיטאז’.