בית הכנסת הקורלי הגדול הוא אחד האתרים המומלצים לתייר הישראלי בסנט-פטרסבורג. בית הכנסת המרכזי של סנט-פטרסבורג נמצא בשדרות לרמונטוב בקרבת תיאטרון מרינסקי. המקום נבחר לא במקרה, כאן עד השנה 1917 חיו אומנים ואנשי רוח יהודים רבים. מדובר בבית כנסת מרהיב ביופיו והשני בגודלו באירופה (אחרי בית הכנסת בבודפשט).

יהודים בסנט פטרסבורג

היהודים הראשונים הגיעו לסנט-פטרסבורג בימיו של פטר הגדול, אך הקהילה היהודית בעיר התחילה להיווצר רק בשנת 1860 בימי שלטונו הליברלי של הצאר אלכסנדר השני. האוכלוסייה היהודית בעיר גדלה במהירות, ולקראת תחילת מלחמת העולם הראשונה התגוררה בסנט פטרסבורג קרוב ל-20 אלף יהודים. בקרב יהודי סנט-פטרסבורג היו הרבה בעלי מלאכה וסוחרים, חיילים בדימוס, אבל מנהיגי קהילה היו בנקאים יהודים עשירים ותעשיינים כגון הברונים גינזבורג או פוליאקוב.
חיי הקהילה נקשר עם בית הכנסת הגדול, אשר נחנך בשנת 1893 אחרי שהיה בבנייה במשך 30 שנה.

בניית בית הכנסת

פרויקט בניית הבית כנסת גרר ויכוחים רבים שבהם היו שותפים לא רק יהודים אלא גם מהנסים ואדריכלי של אותה התקופה באשר לסגנון הבנייה שבו במבנה צריך להיבנות.

grand-choral synagogue-outside

לבסוף בית הכנסת נפתח בטקס חגיגי בשנת 1893 אך העיצוב הפנימי והריהוט של במבנה לקח 6 שנים נוספות. בסופו של דבר מדובר במבנה שמאיר רושם עז מבפנים וגם מבחוץ.

grand-choral synagogue-inside

בית הכנסת יכול להכיל עד 1,200 מתפללים אבל לעיתים תכופות המקום פשוט אינו מספיק והמתפללים מתקהלים בחצר ולאורך שדרת לרמונטוב הסמוכה.

grand-choral synagogue-inside-2

בשנת 1917, ברית המועצות הסובייטית החלה לדכא כל פעיולות דתית במדינה ולכן הפעילות
של בית הכנסת, כמו גם מוסדות דתיים אחרים הושעתה.

בשנת 1980 בית הכנסת שימש כמקור לתעמולה ציונית עבור יהודי העיר וגרם להרבה יהודים לעלות לארץ.