ראשי > אתרים מרכזיים בסנט-פטרבורג > כנסיית הגואל שעל הדם

 

כנסיית הגואל שעל הדם היא אחד המבנים המיוחדים והמרשימים של סנט-פטרסבורג. הכנסייה נבנתה במקום שבו נרצח הצאר אלכסנדר השני ומכאן מגיע שמה – הגואל (ישו) שעל הדם (של אכלסנדר). הכנסייה שבנייתה ארכה 24 שנה ואף יותר מכך בשיפוצים, מעוטרת ב 7,000 מטר מרובעים של פסיפסים עוצרי נשימה. מדובר באחד האתרים הכי מתוירים בעיר.

קצת היסטוריה

הקיסר אלכנסדר השני היה מנהיג שנוי במחלוקת בקרב העם שהחיל רפורמות רבות בתחום המדיני, הצבאי והדתי. לקיסר קמו מתנגדים רבים והוא אף ניצל ממספר ניסיונות התנקשות. לבסוף בשנת 1881 רימון שנזרק לכיוון הכרכרה שבה נסע סמוך לנהר הנייבה פצעה אותו אנושות . אלכסנדר חולץ אך מת מפצעיו תוך זמן קצר. הרצח הוביל להתפרעויות הכל רחבי רוסיה ובדיעבד גרם להגירה של יהודים לאמריקה ופלסטינה הטורקית.

במקום הרצח הוקמה כנסייה קטנה, אך בנו, הצאר אלכסנדר השלישי, יזם בניית מבנה מרשים בהרבה על מנת להנציח את זכרו של אביו. הבנייה מומנה על ידי משפחת המלוכה ותורמים מכל רחסי רוסיה. על אחד הקירות החיצוניים ניתן לראות סמלים של 134 ערים שתרמו להקמתה. הוחלט שהחלק של הרחוב שבו התרחש הרצח ישמר ויכלל בתוך שטח הכנסייה. אפילו התעלה הסמוכה הוצרה לשם כך.

במהפכת הבולשביקים בשנת 1917, גורלה של הכנסייה היה זהה לשאר מבני הדת בעיר, היא נשדדה וניזוקה קשות. הפעילות הדתית במקום נפסקה והמבנה אף נסגר על ידי המשטר הסובייטי.
בשנת 1970 הכנסייה הוסבה למוזיאון. נדרשו עוד 27 שנים של שיפוצים ותיקונים לפסיפסים העדינים על מנת לפתוח אותה מחדש לקהל הרחב בשנת 1997.

מבנה הכנסייה

הכנסייה נבנתה בסגנון רוסי קלאסי של המאה 18 ושונה מהסגנון הנאוקלאסי שאפיין את שאר המבנים בסט-פטרסורג באותה התקופה.
למעשה כנסיית הגואל שעל הדם מזכירה יותר את את כנסיית סנט-בזיל שנמצאת בכיכר האדומה במוסקבה.

המבנה כולל 5 כיפות שהגבוהה שבהן מגיעה לגובה של 81 מטר. מבפנים ומבחוץ הכנסייה מעוטרת בעמודים משיש איטלקי, נברשות מוזהבות ופסיפסים מאבנים נדירות שהובאו מכל קצוות רוסיה. 30 אומנים עבדו של הפסיפסים ששטחם הכולל הוא מעל 7,000 מטר והם נחשבים בעיני רבים ליפים בעולם.