ארמון יקטרינה הוא אחד האתרים הכי פופולריים בסנט-פטרסבורג. הארמון ממוקם בעיירה בשם “פושקין” המרוחקת 30 ק”מ מסנט-פטרסבורג. העיירה קרויה על שמו המשורר הרוסי הלאומי אבל שמה המקורי היה “הכפר של הצארים”. הארמון מוקף בפארק מרהיב והיינו אחד הארמונות המפוארים ביותר של משפחת המלוכה הרוסית. בנייתו של הארמון החלה בשנת 1717 ונמשכה לאורך שלטונם של 5 צארים שונים, שכל אחד מהם הוסיף “טאץ'” אישי למקום. גולת הכותרת של הארמון היא חדר הענבר המפורסם, שנחשב לפלא עולם מודרני.

חדר הענבר

כל חדרי הארמון הם מרשימים ומפוארים, אך המיוחד והמפואר שבהם הוא חדר הענבר. מדובר בחדר שכל קירותיו מכוסות בלוחות עם עיטורי ענבר ב-350 גוונים. החדר המקורי יוצר בפרוסיה (גרמניה) בשנת 1701. מספר שנים לאחר מכן פורק והועבר כמתנה, למשכנו החדש – ארמון יקטרינה. במלחמת העולם השנייה הנאצים השתלטו על פושקין, פירקו את החדר והעבירו אותו לגרמניה. “החדר” ניזוק קשות במעבר ועקבותיו אבדו. שמועות בדבר מקום הימצאו מתרוצצות עד עצם היום הזה.
בשנת 1979 הוחלט להתחיל במלאכת שיחזור שתהיה זהה לגמרי למקור שאבד. עשרות אומנים שקדו על המלאכה שארכה 24 שנה והסתיימה בזמן לחגיגות 300 שנה לסנט-פטרסבורג.

החדר עשוי מאלפי חתיכות ענבר שמשקלן הכולל הוא 450 ק”ג ומעוטר באבני חן וציפוי זהב. אף על פי שמדובר בשחזור, מדובר בעבודת אומנות מרהיבה שאין דומה לה בעולם. החדר זכה לכינוי “פלא עולם שמיני” ונחשב לגולת הכותרת של הביקור בארמון.

הפארק

את הארמון מקיף פארק מרהיב שכולל מדשאות מטופחות, לצד חורשות עצים טבעיות. הפארק תוכנן על ידי מיטב האדריכלים של אותה תקופה ונועד להתחרות בפארק המפורסם של ורסאי. לאורך שבילי הפארק מפוזרים פסלים וביתנים שבהם בני האצולה יכלו לנוח בזמן שטיילו.