פרש הנחושת היינה אנדרטה לזכרו של פטר הגדול שהיה המייסד של סנט-פטרסבורג. מדובר באנדרטה הכי מפורסמת בעיר, שהפכה לאחד מסמליה.

האנדרטה שגובהה יותר מ-13 מטר, מורכבת מסלע גרניט ופסל ארד של פטר רכוב על סוס. סלע הגרניט האדיר ששוקל 1,500 טון הובא במיוחד מפינלנד. בפסל רואים את פטר רכוב על סוס ומצביע לכיוון המערב. לרגליו שוכב נחש, שמסמל בגידה, רועה וכן את השוודים אותם פטר הביס בקרב. הפסל ממוקם במרכז העיר בכיכר הסנאט, ליד נהר הנייבה וסמוך לקתדרלת איסק הקדוש.

הפסל מוקף בפארק ומדשאה ירוקה ותיירים רבים נוהגים להגיע ולהתרשם ממנו מקרוב. מחזה נפוץ נוסף הוא זוגות צעירים שמגיעים להצטלם לידו ביום חתונתם.

קצת היסטוריה

האנדרטה הוקמה בשנת 1782 על פי הוראתה של יקטרינה הגדולה כדי להאדיר את שמו של פטר. על הפסל מופיעה החריטה ‘To Peter I from Catherine II – 1782’.
מכיוון שיקטרינה נולדה בגרמניה ולא היה לה קשר דם עם פטר, היה חשוב לה לחזק את הקשר הרוחני ביניהם. העבודה על הפסל נמשכה במשך 12 שנה, כולל שנה שלמה שנדרשה להעביר את סלע הגרניט העצום בשלמותו מפינלנד. עבודה מאומצת של מאות אנשים וספינה מיוחדת נדרשו לשם כך. עד היום נחשב הסלע לאבן הכי גדולה בהיסטוריה שהועברה ממקומה לצורך בנייה.

אומן צרפתי בשם אטיין פלקונה היה ממונה על בניית הפסל אך עזב את רוסיה לפני השלמתו. הפסל הסתכסך עם יקטרינה מכיוון, שכמו כל פרויקט אומנותי גדול בעיר, הוא יצר אין ספור ויכוחים על כל פרט קטן.

אגדה עתיקה מספרת שכל עוד הפסל עומד בעיר היא לעולם לא תיכבש בידי אוייבים. בזמן מלחמת העולם השנייה, בעוד שרוב הפסלים האחרים הוצאו מחוץ לעיר או הוחבאו מתחת לאדמה, הוחלט להשאיר את הפסל במקומו, כדי לרומם את רוחו של העם. הפסל כוסה בקרשים ושקי חול על מנת להגן עליו מפני הפצצות הגרמנים.

לפסל פרש הנחושת יש חשיבות רבה בתרבות הרוסית. במשך שנים הוא היוו השראה לסופרים ומשוררים ואפילו למופע בלט שנושא את שמו.