הכיכר האדומה היינה הכיכר המרכזית של מוסקבה ושל רוסיה כולה. מבחינה גאוגרפית הכיכר ממוקמת במרכזה של העיר סמוך לחומות הקרמלין.
לפני המהפכה הכיכר שימשה כמקום לקיום שווקים וירידים. בתקופה הסובייטית הכיכר החלה לשמש כאזור לקיום הפגנות ומצעדים צבאיים.
הכיכר סלולה מאבן ריצוף מיוחדת וכניסת כלי רכב אליה אסורה. הכיכר מוגנת על ידי אונסק”ו כאתר של מורשת עולמית.

פירוש השם

ישראלים רבים רוצים לדעת מה פירוש השם. בעוד שחומות הקרמלין הן בצבע אדום הכיכר עצמה אינה אדומה כלל וכלל. הכינוי “אדומה” הוא מילה נרדפת ל”יפה”.

המבנים העיקריים

קתדרלת סנט בזיל

הקתדרלה הצבעונית והמיוחדת היא אחד הסמלים הכי מפורסמים של רוסיה.

הקתדרלה האורתודוקסית נבנתה במאה ה-16 על פי הוראתו של איוון האיום כדי לציין את ניצחונו על הטאטרים. המבנה המיוחד נבנה בסגנון הרוסי הקלאסי שכלל איתורים צבעוניים בשילוב זהב שאפיין את הכנסיות הרוסיות של אותה התקופה. כל אחת מ-9 הכיפות הצבעוניות שלו מוקדשת לקדוש נוצרי או או ניצחון משמעותי בקרבות.

המבנה שרד למרות שהוא ניזוק רבות בשרפה גדולה ובכיבושים השונים של מוסקבה, כולל הפלישה של נפוליאון בשנת 1982. הבניין נמצא בשיפוץ מתמשך הוא אתר מורשת עולמית של יונסקו. בתוך המבנה יש מוזיאון וגם כנסייה אורתודוקסית ששבה לפעול החל משנת 1991.

חומות הקרמלין

חומות הקרמלין הם ללא ספק המבנה הכי מרשים בכיכר.
בעבר החומות שימשו בעיקר לצורך הגנה על מתחם הקרמלין אבל במאה שעברה התווסף להם תפקיד נוסף.
החומות משמשות גם כבית קברות לגדולי האומה. המסורת החלה בשנת 1917 בקברם של 240 קורבנות המהפכה הבולשיביקית. מנהיגי הצבא והמפלגה הקקומוניבטית החלו להיקבר בקרקע הסמוכה ולאחר מכן גם בתוך החומה עצמה. בין השמות שמוכרים לתייר הישראלי, ניתן למצוא את סטאלין ואת יורי גאגרין, האדם הראשון בחלל.

המוזליאום של לנין

מותו של לנין, בשנת 1924 היה מאורע טראומתי לאומה. גופתו שומרה בתהליך חדשני והוצגה לראווה בתוך מבנה זמני בכיכר, לכל אדם המבקש להיפרד מהמנהיג.
המוזליאום הקבוע הוקם בשנת 1929 ועוצב כמעיין פירמידה עשוייה מגרניט אדום ושחור. כמה שנים לאחר מכן, על גג המבנה הוצבה מרפסת שממנה אחמ”ים יכלו לצפות במצעדים בכיכר האדומה.
המוזלאים פתוח בכל יום חוץ מיום שני ושיש. את התור, שמשתרך לאורך חומת הקרמלין אי אפשר לפספס. הכניסה היא ללא תשלום אבל כולל כולל בדיקה בטחונית קפדנית. הכנסת טלפונים ומצלמות אסורה.

GUM

ה-GUM הוא מרכז מסחרי השוכן לאורך צידה הצפון-מזרחי של הכיכר האדומה. למבנה יש חזית מרשימה באורך 240 מטר שחלונותיה משקיפים על הכיכר.
מדובר במרכז קניות היסטורי, המפורסם ביותר ביותר במוסקבה ולמעשה ברוסיה כולה. אם אתם רוצים לקנות את הבושם הכי חדש או לשתות את הכוס קפה הכי יקרה במוסקבה זה ה-מקום.

הקיסרית יקטרינה השנייה יזמה את הקמת המבנה בתחילת המאה ה-19. מטרתו הייתה לתת לבעלי המלאכה מקום למכור את מרכולתם אחרי שרבים מהם איבדו הכל בשריפה הגדולה שהחריבה את מוסקבה ב-1812. במהלך השנים, המבנה עבר מספר שדרוגים, שבמהלכם נוספו לו עוד קומה וגג. וכך משוק עירוני הוא קיבל מראה של קניון מודרני שכולל מקום ל-1,200 חנויות.
במהלך השנים המבנה החליף בעלות ואת שמו מספר פעמים. אחרי מהפכת הבולשיביקים הוא היה שייך למדינה ושימש לצורכי המפלגה. ואילו בשנת 2005, לאחר התפרקות ברית המועצות, המבנה עבר לידיים פרטיות. כיום המבנה מאכלס חנויות של מיטב המותגים מכל העולם. למרות המיקום המרכזי, בגלל המשבר הכלכלי ברוסיה, ניתן למצוא בוא בעיקר תיירים ו-“נובורישים” מקומיים.

המוזיאון הלאומי להיסטוריה רוסית

המבנה העשוי מלבנים אדומות, הינו אחד היפים בכיכר. בתוך המוזיאון יש מייצגים לאורך ההסיטוריה הרוסית, החל מהתקופה הנאונדרטלית ועד לפריטים של שושלת המלוכה במאה ה-19.