ראשי > אתרים מומלצים במוסקבה > המטרו של מוסקבה

 

הרכבת תחתית של מוסקבה היינה אחת הגדולות והמרשימות בעולם. מעבר להיותו אמצעי תחבורה ראשי של העיר, המטרו מסמל את עוצמתה הכלכלית והטכנולוגית של מוסקבה ורוסיה כולה.

המטרו של מוסקבה נפתח לראשונה בשנת 1935. הקו הראשון כלל 12 תחנות וכבר באותה התקופה נחשב לפורץ דרך בעומק והתחכום שלו. הפרויקט קיבל תעדוף לאומי גבוהה וחומרי גלם הובאו מכל רחבי רוסיה. על הפרויקט שקדו אלפי פועלים ומהנדסים רוסים לצד מומחים מלונדון שהוזמנו בגלל ניסיונם. לקראת סיום העבודות רבים מהמהנדסים הרוסים זכו לשבחים ועיטורים מהמפלגה הקומוניסטית. המוחים הזרים לעומת זאת, הואשמו בריגול ע”י הקג”ב וגורשו חזרה לארצם.

המטרו הוקם במטרה להיות “הארמון של העם”. האומנים הכי מפורסמים של התקופה עבדו של תכנון התחנות שעוטרו בין השאר בציורים, פסיפסים, נברשות מוזהבות ומרצפות משיש. במשך שנים רבות המטרו שיש כאמצעי תעמולה נוח לקדם את עקרונות המפלגה הקומוניסטית (ספויילר: לעבוד קשה ותמיד להיות נאמן למדינה).

עבודות הפיתוח של המטרו נמשכו ללא הפסקה מאז הקמתו. במהלך מלחמת העולם השנייה הסובייטים הבינו את החשיבות האסטרטגית של המטרו כמקום מקלט מתחת לאדמה.

כיום, למעלה מ-7 מיליון נוסעים משתמשים ברכבת התחתית מידי יום. המטרו כולל 12 קווים באורך כולל של 340 ק”מ. המטרו כולל מעל 200 תחנות כאשר חדשות נפתחות מידי שנה. המטרו הוא הדרך הנוחה ביותר להתנייד בעיר ומשמש כאטרקציית חובה עבור המבקרים במוסקבה.