ראשי > אתרים מומלצים במוסקבה > תיאטרון הבולשוי

 

תאטרון הבולשוי (“גדול” ברוסית) היינו התאטרון הלאומי של רוסיה ואחד המפורסמים בעולם. בניין הבולשוי, הסמוך לכיכר האדומה, הוא אחד המבנים הכי מזוהים עם מוסקבה. בעשורים האחרונים בגלל קשיים כלכליים, התאטרון ירד מגדולו. אך בזכות תהליך שיפוץ מקיף הבולשוי חזר לקדמת סצנת הבלט העולמית. מופע בלט בבולשי היינה חוויה בלתי נשכחת לכל תייר המגיע לעיר.

קצת היסטוריה

התאטרון נוסד ונבנה בשנת 1776 ע”י יזמים פרטיים. המבנה המקורי נהרס בשריפה בשנת 1805 והבעלים נאלץ להעבירו לידי המדינה. התאטרון ששמו שונה ל-Imperial Theater, נבנה מחדש בשנת 1824. האולם העצום הכיל 2,200 מושבים ונהיה לשני בעולם באותה העת (אחרי בית האופרה במילאן).

עד שנת 1890 התאטרון התקיים בצילם של התאטראות הגדולים של סנט-פטרסברורג. עם זאת, בתחילת המאה ה-20, בזכות הנהלה חדשה, הגיעה תקופה של פריחה. המהפכה של 1917 לא הטיבה עם הבולשוי. הבולשביקים קיצצו בתקציב התאטרון שנתפס כסמל של בזבזנות השלטון הישן. אולם, אחרי מלחמת העולם השנייה התאטרון זכה לעדנה מחודשת. הבולשוי הפך לחממה של כוכבים ונהיה לשם נרדף לבלט בכל רחבי העולם.

פירוק ברית המועצות בשנת 1991, הביא את התאטרון למצב דומה לזה של אחרי המהפכה. תקציבו קוצץ משמעותית וכוכבים רבים נטשו לטובת תנאים טובים בהרבה, מעבר לים.

בשנת 2005 החל תהליך של שיפוץ מסיבי שעלה למדינה מאות מיליוני דולרים. בשנת 2011 התאטרון נפתח מחדש והחל להציג מופעים מקומיים ובינלאומיים. אט אט הבולשוי החל לחזור לגדולתו ההיסטורית וכיום הוא אטרקציה לכל מי שמבקר בעיר.